23 Nisan etkinlikleri

23 Nisan etkinlikleri

Yakamoz organizasyon tanıtım kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı festivallerinde  İstanbul ve tüm Marmara bölgesinin tamamına hizmet vermektedir. Yirmi üç nisan etkinliklerinde genelde istenilen hizmetler ; çocuklara yönelik hazırlanmaktadır:

Etkinliklerin başında animasyon yiyecekler ,animasyon show grupları,tahtabacak,şişme palyaço,palyaço ,karagöz hacivat gölge oyunu,karagöz hacivat canlı performans , kukla gösterisi , pandomim ,karikatürist,sihirbaz,jonglör hizmetleri gelmektedir.

Show grupları: yakamoz organizasyon 23 nisan etkinliklerinde Avm lerde sahne animasyonu ve illizyon gösterilerinde bir çok avm ve firma ile başarı ile çalışmıştır. illizyonist ve sihirbaz diye adlandırdığımız show sanatçıları genelde 30 ar dakikalık gösteriler sunmaktadır. jonglör etkinliklerinde top çevirme labut çevirme , halka çevirme, bisiklet şhow gibi gösteriler yer almaktadır. 23 nisan gösterilerinde ataşbaz gösterilerinde ateş showlar da yer almaktadır. bunun yanı sıra 23 nisan etkinlikleri kapsamında kukla gösterileri canbaz ve hokkabazlar da yer almaktadır. Kostümlü karekterler de 23 nisan için pamuk prenses, sindrella, mickey masuse , minnie mause süperman, tavşan, dalmaçyalı gibi bir çok kostüm ve maskot görev almaktadır.

Süsleme organizasyonu: 23 nisan gösterilerinde yirmi üç nisan için üretilmiş bayrak flama balon baskılı balon helyum balon ve portre bayraklar yer almaktadır. Deneyimli personelimiz tarafından süslenen okul kolej kreş gibi noktalarda ayrıca podyum ve gösteriler için sahne hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra kotsum kiralama ve gösteri kıyafetleri hizmetleri de verilmektedir.

Oyun parkurları: yirmi üç nisan gösterileri kapsamında genelde okul etkinliklerinde kullanılan çocuk oyun parkurları en çok revaşta olan etkinlik kapsamındadır. Bunun için zıpzıp , kaydırak, tırmanma pramidi, mini langirt, oyun bahçesi, ve alternatif bir çok ürün kiralama hizmeti verilmektedir.

Sokak satıcıları: 23 nisan etkinlikleri kapsamında diğer gösteri ürünleri ise Osmanlı sokak satıcıları , bunlar arasında, pamuk şeker, popcorn, patlamış mısır, macun, kağıt helva, dondurma, elma şeker, çikolata şeker, mısır, süt mısır, boza, kestane ve diğer sokak satıcıları yer almaktadır

Etkinlik gösterileri: genelde 23 nisan ve bahar etkinliklerinde okullar için tüm sınıfları dolaşan animatör ekipleri hazırlanmakta olup yılbaşı organizasyonlarında da görev alan arkadaşlar gösteri sunmaktadırlar . gösterilerde yüz boyama aktivitesi, sosis balon aktivitesi, dans aktivitesi şeklinde tüm sınıflar yada belirlenmiş sınıflar 2 şer saatlik seanslar halinde düzenlenmektedir.

Animasyon Yiyecekler : Nostalji yiyecekler , karnaval yiyecekler ,İstanbul Satıcıları,animasyonlu yiyecekler olarak da adlandırılan eskiden günümüze gelen bu hizmetler doğum günü parti alanlarınında göz bebeği olmuştur.Sıcak,soğuk,ılık, olarak servis edilebilen animasyon yiyecekler günlük olarak imal edilip,titizlikle sizlere sunulur.Popcorn(Patlamış Mısır),Coton candy(Pamuk Şeker),Pamuk Helva,Haşlanmış Mısırcı,Osmanlı Macunu,Osmanlı Şerbeti,Maraş Dondurma,Kahveci Güzeli,Mesir Macunu,Lokmacı,Gözlemeci,Bademci,Kestaneci,Kumpirci hizmetinizdedir.

Karagöz-Hacivat : Hacivat oyunu taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına hayali, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkka’dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.Canlı performans yada perde de 20-30 dakikalık bir gösteridir.

Tahtabacak : Uzun adam,uzunbacak,çubukbacak,çubukadam olarak da adlandırılan 3.5 metre civarindaki boyu,renkli elbiseleri,farklı yürüyüş tarzı ile herkesin ilgisini ceken tahtabacak animatorumuz tanitimlarin ve acilislarin tercih edilen figurlerinden biridir.Festivallerde , sirklerde , mağaza açılış etkinliklerinde , alışveriş merkezlerinde bu sevimli ve uzun adamlar her an karşınıza çıkabilir.

Kukla tiyatrosu : Eğitici ve öğretici sanatların başında gelir. Yaklaşık 20 dakikalık bu komedi 23Nisan etkinlikleri ,Ramazan etkinlikleri,okul açılış kapanışları,Avm aktiviteleri ve hatta doğum günü organizasyonları için ideal bir sanattır.

Sihirbaz  &  jonglör gösterisi : İki farklı show gösterisi bir arada gerçekleştirilerek izleyecileri adete büyüler. Sihirbaz gösterisi hem illüzyon ( sihirbaz )Show Hemde jonglör gösterisi ile birlikte. 40 Dakikalık unutulmuyacak muhteşem bir gösteri yaparlar. Sadece minik arakdaşların değil genç yaşlı demeden herkesin dikkatine çeken bu eğlenceli show gösterisi 23 Nisan , yılbaşı ,ramazan, doğum günü, sünnet, özel davet, sahne performanslarının olmazsa olmazlarının arasında kendine yer bulmuştur.

Pandomim (mim) : en basit anlatımıyla sözsüz tiyatro oyunudur. Gösteri sanatının dallarından biridir. Kısaca “mim” olarak ifade edilir.Pandomimde sanatçı, yüz mimiklerini, el-kol ve beden hareketlerini kullanarak temayı anlatmaya çalışır. Bir anlamda pandomim, evrensel bir tiyatro dili olarak kabul edilir. Milattan önceki dönemlerde Mim sanatının uygulandığı görülmüştür.

Karikatürist : Genelde özel gün ve davetlerde, doğum günlerinde, açılış ve reklam organizasyonlarında,AVM etkinliklerinde, tanıtım organizasyonlarında, ulusal bayram etkinliklerinde karikatüristlerimiz olayın bir parçası haline gelmiştir.farklı fikirler ve süprizler için karikatür servisimiz her zaman hizmetinizdedir.

Minik Vali’den Zor Soru

23 NISAN‘DA İZMIR VALISI OLAN İLKÖĞRETIM OKULU 2. SINIF ÖĞRENCISI AZMI CAN YILDIZ, İZMIRBÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANLIĞINI TELEFONLA ARAYARAK METRO VE DOĞALGAZDAKI SON DURUMU SORDU.

Bir günlüğüne de olsa vali olmanın heyecanıyla şehrin sorunlarına eğilen küçük vali, daha sonra İl Emniyet Müdürü’nden okul giriş ve çıkışlarında tedbir alınmasını isteyerek okul önündeki trafiğin kapatılması talimatını verdi. İl Milli Eğitim Müdürü’nden ise teknoloji sınıflarına hız verilmesini isterken ilk etapta kara tahta yerine akıllı tahta ve bilgisayarların yenilenmesini istedi. İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraçile birlikte 23 Nisan Valisi, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı için hazırlanan törene geçti. Burada da Vali Cahit Kıraç‘ın yanı sıra Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, koltuklarını günübirlik devrettikleri çocuklarla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından göndere Türk bayrağının çekilmesinin ardından şeref defterini imzalayan Vali Kıraç, “Ülkemizi modern dünyanın etkin bir üyesi yapan Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ve milletimizin bağımsız yaşama iradesinin bütün dünyaya ilan edildiği bu önemli günün yıl dönümünde, tüm yurtta olduğu gibi milli mücadelenin zaferle taçlandırıldığı İzmir‘de de seni bir kez daha sonsuz minnet şükran ve rahmetle anmak için huzurundayız. Manevi mirasının sahipleri olarak Türk çocukları, gösterdiğin yolda emin adımlarla ilerlemektedirler. “dedi. Heyet daha sonra 23 Nisan Kutlamaları için Atatürk Stadına geçti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

AK PARTI DENIZLI İL BAŞKANI AVNI ÖRKI, 23 NISAN TÖRENINDE ATATÜRK ANITI’NA PARTI ÇELENGININ GEÇ KONULMASI VE KENDISININ DE TÖRENE KATILMADIĞI ELEŞTIRILERINE YANIT VERDI

Ak Parti Denizli İl Başkanı Avni Örki, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreninde Atatürk Anıtı’na parti çelenginin geç konulması ve kendisinin de törene katılmadığı eleştirilerine, “Bizim kalbimizde bunun sevgisi varken, çelenklerde, çiçeklerde bunun sevgisini aramayı çok doğru bulmuyorum” yanıtını verdi.

Örki, Atatürk Stadı’ndaki törenden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, çelenk konusunda yapılan eleştirileri çok haklı bulmadığını, problemin çiçekçinin üzerine almış olduğu sorumluluğu tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Çelenk siparişi verilen çiçekçinin ya çelenk koyma saatini karıştırdığını ya da unuttuğunu savunan Örki, “Bilmiyorum, henüz kendisiyle konuşmadım. Çelengin olmadığını fark edince kendisine hemen bilgi verdik çelengi getirmesi konusunda. Getirmiş, ama programın da başladığını görünce ahengi bozmamak için o anda koymamayı uygun görmüş. Program bittikten sonra bizim çelengimiz tören alanında yerini aldı. Ben açıkçası bunun çok da büyütülecek bir mesele olduğunu düşünmüyorum. Yapılan yorumları da nezaketsiz yaklaşımlar olarak değerlendiriyorum” dedi.

Çocuklarla birlikte 23 Nisan coşkusunu statta yaşadığını ifade eden Örki, “Tören alanında çelengimizin bulunmaması ya da o dakikalarda olmaması çok da fazla büyütülecek, 23 Nisan coşkusunun önüne geçecek bir Hadise kesinlikle olmamalıdır. Kaldı ki, ben burada il başkanlarına ayrılan koltuktaçocuklarımızla 23 Nisan coşkusunu yaşarken, siyasi parti temsilcileri yoktu. Olabilir, bir problemi vardır.Herkes insan, herhangi bir aksilik çıkmıştır, katılamayabilir ya da başka yerlerde başka şekilde bu coşkuyu yaşamayı tercih etmiş olabilir” diye konuştu.

Kendisinin de törene katılmamasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Örki, şunları söyledi:

“Ben her şeyden önce bir babayım ve 1, 5 yaşında evladım var. Eşim de doktor, nöbetçiydi hastanede. Çocuğumun ateşli bir rahatsızlığı var. Ben çocuğumla birlikte olmak zorundaydım. Eşim nöbetten döndükten sonra çocuğu kendisine emanet edip, kendim de koşa koşa buraya geldim. Orada bizim temsilcilerimiz vardı. Netice itibariyle ben bunları çok da doğru yaklaşımlar kabul etmiyorum. Bizim kalbimizde bunun sevgisi varken, çelenklerde, çiçeklerde bunun sevgisini aramayı çok doğru bulmuyorum. Çelengin konulduğu saate riayet edilmemiştir. Ancak program biter bitmez çiçekçi çelengi Atatürk Anıtının önüne koymuştur. ”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İhlas Koleji ve Beylikdüzü Belediyesi tarafından organize edilen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali ile kutlandı.

İki gün süren organizasyonun ilk gününde Beylikdüzü Beylicium AVM’de başlayan gösteriler 23 Nisan günü İstanbul Outlet Park, Beylikdüzü Carrefour ve İhlas Kolejleri gösteri salonlarında yapılan etkinliklerle sona erdi.

İhlas Koleji’nin davetlisi olarak ülkemize geldikleri günden itibaren gösterileriyle izleyenleri kendilerine hayran bırakan Slovakya, Gürcistan ve Bulgaristan folklor ekipleri her üç alışveriş merkezinde de kendi ülkelerine özgü yöresel dansları ve değişik gösterilerle büyük beğeni ve alkış topladılar.

Alışveriş merkezlerindeki kendilerini izlemeye gelen seyircilerin göstermiş oldukları yoğun ilgi ve misafirperverlikten dolayı oldukça mutlu olan yabancı konuklar, İhlas Koleji’ne gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “İhlas Koleji yetkililerine, bizi bir an yalnız bırakmayan İhlas Koleji öğrencilerine teşekkür ediyoruz, bizi fevkalade güzel ağırladılar. Türkiye’de olmaktan çok mutluyuz.” dediler.

İstanbul un tarihi ve doğal güzelliklerini de görme fırsatı bulan yabancı konuklar İstanbul’u ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söylediler. Slovakya, Gürcistan ve Bulgaristan folklor ekipleri, İhlas Koleji öğretmen ve öğrencileriyle birlikte muhteşem bir yat gezisine de çıktılar. Dünyanın incisi Boğaz’a hayran kalan yabancı konuklar gezintiye doyamadıklarını ifade ettiler.

Misafir Ülke Folklor Gurupları Başkanları İhlas Kolejine yaptığı ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek dünyada sadece Türkiye’de kutlanan Çocuk Bayramı’nda gösteriler yapmaktan onur duyduklarını ifade ettiler.

– İhlas Koleji’nin Minikleri de Airport AVM, Bahçelievler Carrefour ve Real Alışveriş Merkezindeydi.

İhlas Koleji’nin anaokulu öğrencileri, hazırlamış oldukları gösterilerle Airport AVM, Bahçelievler Carrefour ve Real Alışveriş Merkezi’nde 23 Nisan coşkusunu yaşattılar. Yapmış oldukları dans ve halk oyunu gösterilerinde bütün hünerlerini gösteren İhlas Kolejli minikler izleyenler tarafından alkış yağmuruna tutuldular.

Konya’da ‘’Çocuk Ülkesi’’ Kuruluyor
TRT’nin düzenlediği 34. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, bu sene Konya’nın ev sahipliğinde gerçekleşiyor. 6 farklı kıta ve en az 42 ülkeden yaklaşık 600 çocuk, dünyanın ilk ve tek uluslararası çocuk bayramı için Türkiye’de olacak.

Tüm yurtta coşkuyla kutlanan ve dünyanın hayranlıkla izlediği TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği, bu yıl çok farklı bir fikir ile karşımıza çıkıyor. Daha önce düzenlenen şenliklerin aksine bu yıl, farklı uygulamaların olacağı festivalin en dikkat çekici etkinliği ise “Çocuk Ülkesi’’ projesi.

Mevlana Kültür Merkezi (MKM) ve çevresinde kurulacak olan ‘’Çocuk Ülkesi’’ evrensel mozaiğin kalbinin attığı bir kültür ve eğlence platformuna dönüştürülecek. Birbirinden farklı oyun ve etkinlik çadırları, lezzetli ikramlar ve sürpriz hediyeler, şenlik çocuklarını bekliyor olacak. Ayrıca Konya’nın değişik yerlerinde düzenlenecek olan konserler, sergiler, ücretsiz sinema ve tiyatro gösterileri ile çocuklar, kültüre ve sanata doyacaklar.

Etkinlikler ücretsiz ve herkese açık olacaktır. Aileler ve çocuklar festival süresince misafir ülke çocukları ile birlikte tüm bu etkinliklere katılabilirler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk BayramıTürkiye Cumhuriyeti‘nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin resmî tatil günlerinden veulusal bayramlarından biridir.[1][7] Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.[2]

Bu bayram, TBMM‘nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922′de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935′te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti‘nin 1927′de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.[4]1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.[8]

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon KurumuUNESCO‘nun1979‘u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği‘ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.[3] Günümüzde bayrama bir çok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.[3] Ayrıca 1933′te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği[6] günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.[9]

KONUŞMA

23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenil­miş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun’dan Amasya’ya, oradan Erzurum’a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum’da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler – milletvekilleri – Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

İlk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı yapı Ankara’da Ulus Alan’ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara’da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükle­ri olan siz çocukların bayramıdır.

Sevgili Arkadaşlar;

23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür.. Atatürk, 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir.

Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumu, düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve Atatürk’ün Samsun’a, Amasya’ya Erzurum’a ve Sivas’a hangi zor şartlar altında gittiğini hepiniz biliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle, ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul’da, milletin vekilleri ise Ankara’daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, Ulusal egemenliğimiz ise padişahın elinden alınıp, milletimize verilmişti.

Ulusal kelimesi ulustan türemiştir. Ulus, aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus, ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hâkim olma, yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.

Öyleyse, Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz; Ulusu meydana getiren insanların, yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurması. Elbette ki, bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus, yani millet, yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. Kim bilir belki de, gelecekte milletimiz, kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir.

Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun!..

Yorum Yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış.

Özür dileriz, yorum formu şimdilik kapalı.